5 мар. 2009 г.

Орнаментальне ковальство. Українські символи та знаки на кованих елементах.

Перила ковані

Використання символіки ми маємо змогу відчувати щодня: наприклад, використання орнаментів в обкладинках товарів чи рекламних біг-бордах. Ковалі та художники з металу теж часто використовують символи та знаки, таким чином висловлюючи своє бачення світу.
Інколи майстри орнаментального ковальство присвоюють якийсь символ для позначення авторства всіх своїх виробів.

Наприклад, коваль Богдан позначає свої вироби символом Сонця, мотивуючи тим, що слов’яни завжди поклонялись Cонцю і саме воно є матір’ю всіх релігій.

Ковані квіти, рослини та ягоди


Ковані квіти ковалі досить часто застосовують при виготовленні різноманітні огорожі, балкони, ворота, предмети інтер’єру, ковані меблі, аксесуари для каміну тощо. Що ж символізують собою ці ковані елементи?

Калина - дерево нашого українського роду. Колись у сиву давнину вона пов’язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зірки. Тому і назву свою має від давньої назви Сонця - «Коло».

А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Грона калини часто можна побачити на кованих воротах, композиціях.


Виноград. Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім’ї. Сад-виноград - це життєва нива, на який чоловік є сіячем, а жінка має обов’язок ростити й плекати дерево їхнього роду.
Кована винна шафа, підставки для пляшок часто оздоблюють гронами винограду. Ковалі для прикраси ковані огорожі та ковані хвіртки, камінні решітки часто «чіпляють» грона та листя винограду.


Троянда. Троянда - улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, адже квітка ця нагадує Сонце. Промовте слово ружа (так раніше називали троянди) і ви з легкістю знайдете в ньому древню назву Сонця - Ра. А може, воно означає вогненну кров, бо староукраїнська назва крові - руда.


Узори з трояндами укладалися за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням. Там, де троянди складені в систему геометричного узору, ці рослини - не просто квіти - це квіти-зорі, що уособлюють уявлення народу про Всесвіт як систему. Можна помітити, що зорі з’єднані ланцюжками. Це також свідчить про непорушний закон космосу.


Ковані троянди – найпопулярніший кований виріб серед ковалів.

Мак. З давніх-давен на Україні святили мак і обсівали людей і худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. А ще вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Ніжна трепетна квітка несе в собі незнищенну пам’ять народу. Дівчата, в сім’ї яких був загиблий, з любов’ю і сумом вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід.
Нарівні з кованими трояндами ковалі виковують ковані маківки додаючи їх в ковані композиції.


ворота ковані

Лілія. Таємницю життя приховує в собі і квітка лілії. В легендах квітка лілії - то символ дівочих чарів, чистоти та цноти. Вишита квітка лілії допоможе розгадати таємницю тих чар.


Якщо пильно придивитися до контурів геометричного узору, то вимальовуються силуети двох пташок - знаку любові та парування. Крім квітки, невід’ємною частиною орнаменту є листок і пуп’янок, що складають нерозривну композицію триєдности. У ній закладено народження, розвиток та безперервність життя.



В орнаменті лілію неодмінно доповнює знак, що нагадує собою хрест. Він магічний, тому й благословляє пару на утворення сім’і. Адже хрест є прадавнім символом поєднаних сонячної батьківської та вологої материнської енергій. Іноді над квіткою вишиті краплі роси, які також означають запліднення. Та чому ж саме лілія є жіночим символом? А тому, що вона сама є суттю вологої енергії. Це підтверджує й давня назва квітки - крин, - порівняймо цю назву з однокореневим словом криниця.


Ковані лілії часто застосовують виготовляючи ритуальні вироби.

Хміль. Узори, що нагадують листя хмелю, відносимо до молодіжної символіки. Крім центральної України, вона поширена на Поділлі та Волині.


«Хміль» дуже близький до символіки води й винограду, бо несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Можна сказати, що узор хмелю - це весільна символіка. Народна пісня підказує, що «витися» - для хлопця означає бути готовим до одруження, так як для дівчини заміж іти - це «пучечки в’язати».


Пучечки хмелю виковують виготовляючи ковані вази та підставки для квітів.

Коване сонце. Місяць. Зорі. Вода.


Вода і Сонце. Вся українське ковальство позначено благословенними знаками Води і Сонця. Сонце часто зображується восьмипелюстковою розеткою чи квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, що утворили земне життя, а тому їх треба розуміти як вологу материнську і вогненну батьківську енергії. З глибини минувшини дійшли в кованих виробах ці символи - Земля і Сонце, що в поєднанні з Водою складають життєдайну трійцю. Це знаки тих сил, без яких неможливе саме життя. Ромбічні знаки - це символ плодороддя Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоб буяло життя наше. Але і сама Земля - складова Всесвіту з безліччю зоряних систем і нашим Сонечком, що уособлювало для пращурів священний Вогонь.


Зірки розкидані та зібрані в геометричний орнамент, - це уявлення про структуру Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а упорядкованим і гармонійним. І знову засіяні, щоб нести нові й нові паростки життя у далекі світи.


Коване сонце часто розміщують в середині кованого хреста, сонцем і місяцем доповнюють ритуальні вироби, іконостаси.


Ковані птахи та звірі. Ковані риби.



Ковані птахи. Соловей та зозуля часто розміщується на гілці калини, що символізує продовження роду.
Павичі дуже поважні птахи, часто над ними розміщений вінок або вінець.
Павич - це жар-птиця, що несе в собі сонячну енергію життя, тому вона птиця сімейного щастя. Молодят символізують соколи, голуби та півні. Характерною рисою є розташування птахів голівками один до одного. Вони або тримають в клювиках ягідку калини, або сидять у коріння дерева - символу нової сім’ї. Ластівка - ця пташка завжди несе добрі новини. Саме вона піклується про те, щоб людина не пропустила сприятливу пору для створення сім’ї та зміцнення господарства.


Ковані птахи полюбляють розміщувати на огорожі, ковані флюгери, ковані світильники.

Ковані звірі здавна використовували на кованих виробах у слов’ян, як символ роду чи населеного пункту.
Часто міфічні дракони, скорпіони, змії також ведмеді, лисиці, дикі кабани прикрашають ковану зброю, ковані вивіски, ковані флюгери чи ковані вішаки.
Часто головою звіра прикрашають закінчення перил, двері, замки, ручки.

Ковані риби - символізують еру Риб та епоху християнства. Ковані риби полюбляють розміщувати на екран для каміну, ковану решітку.


Джерело http://vyshyvanka.blox.ua/2008/06/Znaki-starodavnih-vishivanok.html

Комментариев нет: